- Autopilot: Optimizes reader operation for environment.
- 4 Antenna Ports, expandable to 32 with Antenna Hub.
- RF Sensitivity: -84 dBm for greater accuracy and range.
Clearance Products are high-quality RFID items offered at deeply discounted prices. Our broad range of Clearance products include brand-new, discontinued, end of stock, returned, and lightly-used demo items offered at a reduced price. All Clearance products have been tested and are fully functional. Due to exceptional pricing, all Clearance products are final sale and may not be returned or exchanged.
Note: Supplies are limited to inventory on hand. Clearance products may have minor cosmetic smudges or may be missing original packaging.
HID Brick 150 Ceramic UHF RFID Tags easily integrate into RFID applications requiring discreet placement of small, featherweight tags that deliver sustainable performance. The hard shells encasing these tiny UHF tags shield them from exposure to autoclave sterilization and demanding industrial environments.These durable UHF tags offer 32/64 bit of user memory with a reading distance of 4 m (13 ft).
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
Embeddable in space-restricted applications, HID Brick 150 Ceramic UHF RFID Tags are optimized for placement on metal assets, such as tools, weaponry, and surgical instrumentation.
View HID Comparison GuideIf you need a quantity that is not listed above, please contact us for a custom quote.
| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | UHF EPC Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| IC Type: | Alien Higgs 3 |
| Memory: | EPC 96 bit, User 32/64 bit, TID 64 bit |
| EPC Memory Content: | Unique, randomized number |
| Max Read Distance: | Up to 4 m (13 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metal surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard tag |
| Tag Materials: | Painted ceramic |
| Attachment Method: | Adhesive or enclosure |
| Dimensions: | 10 x 5 x 3 mm (0.4 x 0.2 x 0.1 in) |
| Weight: | 0.9 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |
| Peak Temperature: | 302° F (150° C), 100 h |