- Size: 10.16 cm x 5.08 cm (4" x 2")
- Material: Paper with permanent adhesive
- Compatibility: Zebra and SATO Industrial RFID Printers
The Zebra ZT231 Industrial RFID Barcode Label Printer delivers advanced UHF RFID encoding and high-performance label printing in a compact, affordable design, making it the ideal solution for businesses seeking greater visibility, accuracy, and efficiency in asset tracking, inventory management, and regulatory compliance. Built for evolving industrial environments, the ZT231 RFID combines direct thermal or thermal transfer printing with field upgradable wireless and media handling options, allowing you to adapt as your operational needs grow. Its intuitive 4.3 inch color touchscreen simplifies setup and reduces user errors while robust connectivity options including Ethernet, USB, and Bluetooth Low Energy for configuration ensure seamless integration into existing systems. Backed by Zebra’s Print DNA software suite, the ZT231 RFID supports remote management, security, and consistent performance to minimize downtime and maximize productivity across manufacturing, logistics, healthcare, and retail applications.
| ZT231 Series | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Product | Print Width | Print Media | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Zebra ZT231T Industrial Barcode Label Printer | 19.4-104 mm (0.75-4.09 in) | Thermal Transfer Barcode Labels | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Zebra ZT231D Industrial Barcode Label Printer | 19.4-104 mm (0.75-4.09 in) | Direct Thermal Barcode Labels | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Zebra ZT231 Industrial RFID Barcode Label Printer | 19.4-104 mm (0.75-4.09 in) | RFID Labels | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Get expert help selecting the right barcode label printer. Check out our printer guide or chat with a specialist.
Unlock real-time visibility and improved inventory accuracy with the Zebra ZT231 RFID Industrial Barcode Label Printer, designed for fast, reliable UHF RFID encoding and label printing in demanding industrial environments. With field-upgradable features, intuitive touchscreen controls, and seamless connectivity, it delivers long-term value and scalability for operations that cannot afford downtime.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
At Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for printers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your printer ready for use.
The following accessories are available for the Zebra ZT231 Industrial RFID Barcode Label Printer.
Shop Now
Contact Us to Order
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 V2.1 (ISO 18000-63) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz) |
| Data Interface: | USB 2.0, RS-232 Serial, 10/100 Ethernet, USB Host, Bluetooth Low Energy (For Configuration Only) |
| Power Source: | Universal Auto-Ranging (PFC-Compliant) Power Supply 100-240 VAC; 50-60 Hz ENERGY STAR Certified |
| Resolution: | 203 dpi or 300 dpi - Depending on Selection Above |
| Print Width: | 104 mm (4.09 in) |
| Max Outer Diameter: | 203 mm (8 in) |
| ID Core Options: | 76 mm (3 in) |
| Dimensions: | 432 x 241 x 279 mm (17 x 9.5 x 11 in) |
| Weight: | 9.1 kg (20 lbs) |
| Operating Temperature: | 5° to 40°C (40° to 105°F) |
| Host API: | ZBI 2.0, ZPL, ZPL II, EZPL |