- Print Method: Thermal Transfer & Direct Thermal
- RFID Encoding: UHF EPC Gen 2 V2.1, 16 mm min tag pitch
- Connectivity: USB, Serial, Ethernet, Bluetooth, Optional Wi-Fi
Designed to replace the ZT220 Industrial Series Printers, the Zebra ZT111 Thermal Transfer Industrial Printer offers outstanding functionality at an exceptional price point. With a broad range of features, the ZT111 provides reliable performance and print quality across a wide variety of applications including healthcare, transportation, logistics, retail, and manufacturing. This entry-level printer is simple to use and supports out of the box network connectivity and simplified PrintTouch tap-to-pair printer configuration from a compatible mobile device. Equipped with a standard USB-host port, this printer enables the use of USB input devices like keyboards, supports firmware updates, and file loading via connected USB-storage devices.
Note: The Zebra ZT111 Printer comes standard with USB, Serial, Ethernet, Bluetooth® Low Energy, and USB Host connectivity. This industrial printer is NOT RFID capable.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
Data Sheet – Zebra ZT111 Thermal Transfer Industrial Printer
View Data SheetNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The Zebra ZT111 Thermal Transfer Industrial Printer is an entry-level printer designed to meet the needs of light-industrial printing at an affordable price point. This printer is simple to use with an intuitive, three-button interface, and allows users to see status at a glance with five LED icons.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for printers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your printer ready for use.
The following accessories are available for the Zebra ZT111 Thermal Transfer Industrial Printer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Not applicable |
| Operating Frequency: | Not applicable |
| Data Interface: | USB 2.0, RS-232 Serial, 10/100 Ethernet, USB Host |
| Power Source: | Universal auto-ranging (PFC-compliant) power supply 100-240 VAC; 50-60 Hz ENERGY STAR certified |
| Resolution: | 203 dpi or 300 dpi |
| Print Width: | 104 mm (4.09 in) |
| Max Outer Diameter: | 203 mm (8 in) |
| ID Core Options: | 76 mm (3 in) or 25 mm (1 in) |
| Dimensions: | 432 x 241 x 279 mm (17 x 9.5 x 11 in) |
| Weight: | 7.7 kg (17 lbs) |
| Operating Temperature: | 5° to 40°C (40° to 105°F) |
| Host API: | EZPL |