- Sizes: 4"x 2" or 4"x 6"
- Material: Z-Perform 2000T Thermal Transfer Paper
- Adhesive: Permanent acrylic, FDA 175.105 compliant
Building on the legacy of the GK Series printers, the Zebra ZD421C-HC Ribbon Cartridge Desktop Printer delivers advanced features for a new era of intelligence and forward flexibility, packaged in a ready-to-work healthcare model. This thermal transfer printer comes standard with five status LED icons and 3-button user interface, a movable sensor for greater media flexibility, and Zebra's exclusive Print DNA software suite. The ZD421C-HC is manufactured with disinfectant-ready plastics, UV-resistant housing, and a sealed-button making it easy to clean and sanitize. The included medical-grade power supply is IEC 60601-1 compliant.
Note: The Zebra ZD421C-HC Printer comes standard with USB, USB Host, Ethernet, and Bluetooth Low Energy 5 connectivity. This desktop printer is NOT RFID capable.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The Zebra ZD421C-HC Ribbon Cartridge Printer is built specifically for healthcare environments and offers groundbreakingly simple ribbon loading. This is the only thermal printer on the market to offer a ribbon cartridge for instant, fool-proof ribbon changes.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageAt Atlas RFID, we offer a full range of professional services to ensure that your hardware runs at it's optimal capacity. Designed specifically for printers, the following professional services will reduce the amount of time it takes to get your printer ready for use.
The following accessories are available for the Zebra ZD421C-HC Ribbon Cartridge Desktop Printer for Healthcare. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Not applicable |
| Operating Frequency: | Not applicable |
| Data Interface: | USB 2.0, USB, Ethernet , Bluetooth Low Energy 5 (For Configuration Only) |
| Power Source: | 2750 mAh battery, AC 100-240VAC |
| Resolution: | 203 dpi or 300 dpi |
| Print Width: | 104 mm (4.09 in) |
| Max Outer Diameter: | 127 mm (5 in) |
| ID Core Options: | 12.7 mm (0.5 in), 25.4 mm (1 in) |
| Dimensions: | 254 x 202 x 177 mm (10 x 8.0 x 7.0 in) |
| Weight: | 2.3 kg (5 lbs) |
| Operating Temperature: | 4.4° to 41°C (40° to 105°F) |
| Host API: | ZPL II, EPL 2, XML, ZBI, PDF Direct |