- Service: Remote setup & configuration for printer software
- Compatible With: BarTender, ZebraDesigner Pro, Zebra, SATO, TSC, Brother printers
- Benefits: Reduces time to get software ready for use
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Zebra ZD411D Direct Thermal Desktop Printer for an alternative product.*
Designed for space-constrained desktop or shelf work spaces, the Zebra ZD410 Direct Thermal Desktop Printer is an ultra-compact printer that creates high-quality labels, receipts, tags, and wristbands. Offering multiple connectivity options and a removable desktop battery power option, the ZD410 enables on-the-spot printing to reduce steps, increase productivity, and improve task accuracy. This super-fast printer is easy to use, operate, and troubleshoot, ensuring that your printer is always up and running. Equipped with a movable sensor, the ZD410 supports a wide variety media and accommodates off-cent black marks, die-cut notches, or multiple labels across the width.
Note: The Zebra ZD410 Printer comes standard with USB, USB Host, Bluetooth Low Energy, and Ethernet connectivity. This desktop printer is NOT RFID capable.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetNeed help selecting the right printer? Check out our printer guide.
The Zebra ZD410 Direct Thermal Desktop Printer is an easy-to-use and cost effective solution for printing 2.2 inch-wide (56 mm) direct thermal labels. With the ability to fit in space-constrained areas, the ZD410 is ideal for printing labels with a shelf life of less than one year.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Essential and Select Support Services Fact Sheet UpdatedThe following accessories are available for the Zebra ZD410 Direct Thermal Desktop Printer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Printer |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | Not applicable |
| Operating Frequency: | Not applicable |
| Data Interface: | USB 2.0, USB Host, Bluetooth Low Energy (BLE), Ethernet |
| Power Source: | 2750 mAh battery, AC 100-240VAC |
| Resolution: | 203 dpi |
| Print Width: | 56 mm (2.2 in) |
| Max Outer Diameter: | 127 mm (5 in) |
| ID Core Options: | 12.7 mm (0.5 in), 25.4 mm (1 in) |
| Dimensions: | 220 x 115 x 151 mm (8.6 x 4.5 x 6 in) |
| Weight: | 1 kg (2.2 lbs) |
| Operating Temperature: | 4.4° to 41°C (40° to 105°F) |
| Host API: | ZPL II, EPL 2, EPL Line Mode, XML, ZBI |