- Print Width: 104 mm (4 in) with 203 dpi resolution
- Rugged Design: MIL-STD 810G certified, 2 m (6.6 ft) drop resistance
- Connectivity: Bluetooth 4.1, Optional 802.11ac Wi-Fi
The Zebra MC3450 Handheld Mobile Computer brings modern features and next-generation performance to the MC3000 family of mobile computers. Compared to Zebra's MC3300x and MC3300ax mobile computers, the MC3450 provides 2.5 times more processing power and a 12% larger keypad for ease-of-use. The MC3450 comes standard with 5G, LTE, and Wi-Fi 6E, maximizing bandwidth and minimizing interruptions from dropped connections. With a dual IP65/IP67 rating and a 2.4 m (8 ft) drop spec, the MC3450 is more durable and rugged than the Zebra's MC3300 mobile computers. MC3450 mobile computers come with Ivanti Velocity and Staylinked's SmartTE pre-installed, enabling the deployment of green-screen apps and modern touch apps that boost workflow efficiency and productivity. When it comes to barcode scanning, Zebra’s advanced scan engines deliver flawless capture of virtually every barcode, every time. With a range of scan engines available, there is a suitable option for every application.
Note: The Zebra MC3450 Ultra-Rugged Handheld Mobile Computer is unavailable with UHF RFID technology. This mobile computer reads 1D and 2D barcodes, but does not have UHF capabilities. This product cannot be shipped to Canada due to regulations on radio frequency exposure. Contact us for alternative products or materials based your requirements.
Zebra MC3450 Handheld Mobile Computer (SE4770 1D/2D Scan Engine, 47 Key Alpha Numeric Keypad, 6GB RAM/64GB UFS, No Camera) - This model comes with all the standard features plus an upgraded SE4770 standard range 1D/2D imager with red laser aimer, a 47-key alpha-numeric keypad, 6GB RAM, and 64GB flash storage.
Zebra MC3450 Handheld Mobile Computer (SE4770 1D/2D Scan Engine, 47 Key Alpha Numeric Keypad, 6GB RAM/128GB UFS, 5MP Front Camera + 13MP Rear Camera) - This model comes with all the standard features plus an upgraded SE4770 standard range 1D/2D imager with red laser aimer, a 47-key alpha-numeric keypad, 6GB RAM, 128GB flash storage, and a front and rear camera.
Zebra MC3450 Handheld Mobile Computer (SE58 1D/2D Scan Engine, 47 Key Function Numeric Keypad, 6GB RAM/64GB UFS, No Camera) - This model comes with all the standard features plus an SE58 extended range 1D/2D imager for scanning up to 30.5 m (100 ft) away, a 47-key function numeric keypad, 6GB RAM, and 64 GB flash storage.
Zebra MC3450 Handheld Mobile Computer (SE58 1D/2D Scan Engine, 47 Key Function Numeric Keypad, 6GB RAM/128GB UFS, 5MP Front Camera + 13MP Rear Camera) - This model comes with all the standard features plus an SE58 extended range 1D/2D imager for scanning up to 30.5 m (100 ft) away, a 47-key function numeric keypad, 6GB RAM, 128GB flash storage, and a front and rear camera.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact us today for more information.
View Data SheetZebra's MC3450 Handheld Mobile Computer refines and improves on Zebra's successful MC3000 mobile computer family. The MC3450 features 5G, LTE, Wi-Fi 6E, and Bluetooth 5.3 as well as enhanced processing power, ease-of-use, and durability, giving workers everything needed to keep up with the demands of a 24/7 e-commerce driven economy.
Zebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following optional and replacement accessories are available for the Zebra MC3450 Handheld Mobile Computer. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Computing Device |
|---|---|
| Scanner: | SE4770 Standard Range or SE58 Extended Range Scan Engine - Depending on Selection Above |
| Operating System: | Upgradeable to Android 15 |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 4490 |
| CPU: | Octa-core, 2.4 GHz |
| Data Interface: | 5G, LTE, Wi-Fi 6E, Bluetooth v5.3, USB 2.0 |
| Memory: | 6GB RAM/64GB Flash or 6GB RAM/128GB Flash - Depending on Selection Above |
| Expansion Memory: | User Accessible MicroSD Supports up to 2 TB |
| Power Source: | Rechargeable Lithium Ion Battery 7000 mAh |
| Rear Camera: | 13 MP Autofocus - Depending on Selection Above |
| Front Camera: | 5 MP Fixed Focus - Depending on Selection Above |
| Dimensions: | 208.5 x 73.5 x 165.3 mm (8.2 x 2.9 x 6.5 in) |
| Weight: | 0.528 kg (1.16 lbs) |
| Color: | Black |
| IP Rating: | IP 65 and IP 67 |
| Operating Temperature: | -20°C to +50°C (-4°F to 122°F) |
| Pre-loaded Software: | Zebra DNA, Ivanti Velocity, Staylinked's SmartTE |