- Type: Power Supply & Line Cords
- Compatibility: Zebra DS81XX Series Scanners
- Specs: 100-240 VAC, 12V Power brick
Designed for healthcare environments, the Zebra DS8108-HC Corded Handheld Scanner offers unparalleled performance on virtually every barcode in any condition. The DS8108-HC scanner combines the power of an 800 MHz microprocessor, a high-resolution megapixel sensor, and Zebra’s exclusive PRZM Intelligent Imaging technology. With this unique combination of hardware and advanced algorithms, the DS8108-HC scanner can instantly capture the most problematic barcodes found in pharmacies, labs, and at the point-of-care — including dense, tiny, curved, poorly printed, shiny, crinkled, faded, distorted, dirty or damaged, as well as electronic barcodes on dimly lit displays. This scanner comes standard with a wide array of easily controllable feedback modes designed for virtually any hospital environment. Healthcare staff can choose between haptic/vibration, a good decode LED, a traditional beep tone with adjustable volume and frequency, and Zebra’s Direct Decode Indicator that projects the illumination on the barcode to confirm that it has been captured. In Night Mode, a quick press of the trigger toggles between an audible beep and vibration. Clinicians can be confident that a medicine, specimen, or IV bag was properly scanned — without disturbing patients or interrupting the workflow to look at the scanner. Equipped with first-of-its-kind housing that offers maximum protection against the spread of infection, the DS8108-HC scanner is the ideal solution to enhance patient safety and the efficiency of point-of-care operations.
Note: The DS8108-HC Scanner is unavailable with UHF RFID technology. This scanner reads 1D and 2D barcodes, but does not have UHF capabilities.
Additional configuration options are available to meet your needs. Contact Us today for more information.
View Data SheetZebra OneCare Essential delivers the fully featured comprehensive coverage you need to maximize uptime and value of your Zebra device. This service sets the industry bar for service and support, with features that include coverage for accidental damage and normal wear and tear, technical support during your local business hours, access to software updates, and a 3-day turnaround time on repairs.
Note: This service is available for purchase within 30 days of your equipment purchase. Purchase of any Zebra OneCare Support Service voids the included standard one-year warranty, resulting in a coverage of three (3) years total. Contact us today for more detailed information.
View Zebra OneCare Support with Comprehensive CoverageThe following accessories are available for the Zebra DS8108-HC Corded Handheld Scanner for Healthcare. Contact us today for more detailed information on these accessories.
| Product Type: | Barcode Scanner |
|---|---|
| Scanner: | 2D Imager |
| Data Interface: | USB, RS232, Keyboard Wedge, TGCS (IBM) 46xx over RS485 |
| Power Source: | PowerPrecision+ 2500 mAh Li-Ion Battery, PowerCap Capacitor |
| Scan Mode: | Handheld Trigger |
| Scan Pattern: | Omni-Directional |
| Sensor Resolution: | 1280 x 960 Pixels |
| Imager Field of View: | Horizontal: 48°, Vertical: 37° |
| Minimum Print Contrast: | 16% Minimum Reflective Difference |
| 1D Decode Capabilities: | Code 39, Code 128, Code 93, Codabar/NW7, Code 11, MSI Plessey, UPC/EAN, I 2 of 5, Korean 3 of 5, GS1 DataBar, Base 32 (Italian Pharma) |
| 2D Decode Capabilities: | PDF417, Micro PDF417, Composite Codes, TLC-39, Aztec, DataMatrix, MaxiCode, QR Code, Micro QR, Chinese Sensible (Han Xin), Postal Codes, securPharm, DotCode, Dotted DataMatrix |
| Laser Classification: | Circular 528nm True Green LED |
| Dimensions: | 167.6 x 66 x 106.7 mm (6.6 x 2.6 x 4.2 in) |
| Weight: | 0.245kg (0.54 lbs) |
| Color: | Healthcare White |
| Drop Specification: | Withstands Multiple 1.8 m (6 ft) Drops to Concrete |
| IP Rating: | IP 52 |
| Operating Temperature: | 0° to 50°C (32° to 122°F) |