- Print Method: Direct Thermal
- Resolution: 300 dpi
- Connectivity: USB, USB Host, Ethernet, Bluetooth LE, optional Wi-Fi & Bluetooth
The Zebra Z-Band Direct White Wristband Kit provides healthcare facilities with one of the most durable and comfortable wristband solutions on the market. This cartridge kit offers a case of 6 Z-Band Direct wristband cartridges. Each cartridge contains 200 direct thermal, white polypropylene wristbands with a permanent acrylic adhesive tab for securement.
Designed for demanding clinical settings, these 1-inch, latex-free wristbands provide excellent image durability and strong tensile performance. A silver antimicrobial coating helps protect the wristbands from degradation, supporting long-lasting clarity and hygiene.
In addition to performance benefits, Z-Band Direct wristbands support sustainability initiatives. They are made from recyclable PET1 plastics sourced from ocean-bound materials, helping reduce plastic waste while maintaining the high standards of patient safety and workflow efficiency that healthcare facilities require.
Note: Each cartridge includes 200 direct thermal, white polypropylene wristbands. The included wristbands do NOT contain RFID inlays and are NOT compatible with UHF RFID technology. Please contact us if your require this product with RFID capabilities.
View Data SheetThe Zebra Z-Band Direct Wristband Cartridge Kit enables healthcare professionals to efficiently print patient information and barcodes directly onto Z-Band Direct thermal wristbands using Zebra cartridge printers. Each kit includes six recyclable wristband cartridges, with 200 white direct-thermal wristbands per cartridge. Made from recyclable PET1 materials, these cartridges and wristbands support sustainability initiatives by reducing plastic waste without compromising print quality, patient safety, or workflow efficiency.
To recycle these cartridges curbside, follow these simple steps:
Step-by-step instructions are printed inside the packaging flap and can also be accessed via a QR code, which links to a landing page with videos and additional guidance.
| Product Type: | Label |
|---|---|
| Tag Form Factor: | Wristband |
| Tag Materials: | Z-Band Direct |
| Recommended Ribbon: | Ribbon is Not Required when Printing via Direct Thermal |
| Attachment Method: | Permanent Acrylic Adhesive |
| Dimensions: | 25 x 279 mm (1 x 11 in) |
| Weight: | 2.3 g |
| Operating Temperature: | -40° to 60°C (-40° to 140°F) |