- Durability: 3 ft (1 m) drop test to concrete/granite
- Read Range: Up to 17 m (55 ft) on metallic surfaces
- Rating: IP68 rated, UV-proof polymer casing
*This product is reaching end-of-life and will soon be discontinued. Visit Xerafy RTI OUTDOOR RFID Tag | NXP UCODE 9xe for a recommended replacement product.*
The Xerafy RTI OUTDOOR RFID Tag is a linearly polarized tags designed for the management of pallets, totes, and bins, providing performance in a nimble form factor. This rugged tag is tuned for either the 902-928 MHz (US) or 866-868 MHz (EU) operating frequencies and is able to withstand a 3 ft (1 m) drop test to concrete/granite.
View Data SheetNeed help selecting the right tag? Check out our tag guide.
The Xerafy RTI OUTDOOR RFID Tag provides industry-leading performance and a read range of up to a 12 m (39 ft) on metallic surfaces. The UV-proof polymer casing and IP68 rating make it a weather-proof tagging solution for the management of large inventories of RTIs.
View Xerafy Comparison Guide| Product Type: | Tag |
|---|---|
| Air Interface Protocol: | EPCglobal UHF Class 1 Gen 2 (ISO 18000-6C) |
| Operating Frequency: | FCC (902-928 MHz), ETSI (865-868 MHz) |
| IC Type: | Impinj Monza R6-P |
| Memory: | EPC 128/96 Bits, User 32/64 Bits, TID 48 Bits |
| EPC Memory Content: | Unique, Synchronized |
| Max Read Distance (On-Metal): | Up to 12 m (39.37 ft) |
| Max Read Distance (Off-Metal): | Up to 4 m (13.12 ft) |
| Applicable Surface Materials: | Metallic and Non-Metallic Surfaces |
| Tag Form Factor: | Hard Tag |
| Tag Materials: | Anti-UV Industry Grade Polymer |
| Attachment Method: | Rivets |
| Dimensions: | 73.3 x 22.8 x 8.65 mm (2.88 x 0.9 x 0.34 in) |
| Weight: | 11 g |
| Operating Temperature: | -40° to +85°C (-40° to +185°F) |